API Entegrasyon Çözümleri

Tüm API Entegrasyon Çözümleri

Uygulamalara kullanın.

Tüm API Entegrasyon Çözümleri

API Nedir?

API (Application Programming Interface) yani “Uygulama Programlama Arayüzü”, aslında bir haberleşme sistemidir.Bir uygulamanın işlevlerine uzaktan ya da dışarıdan ulaşarak bu işlevlerin kullanılmasına olanak sağlayan arayüz olarak belirtebiliriz. Api, bir sunucu içerisinde ki verilere ya da uygulamaya farklı platform üzerinden ulaşılmasına ve bu işlevlerin sonuç dönmesini sağlamaktadır.

Web API’leri tamamen REST (Representational state transfer) mimarisi üzerine kuruludur. Bu sayede platform bağımsızdır. REST yani Temsilî Durum Aktarımı mimarisi, HTTP üzerinden gerçekleşen GET, POST, PUT, DELETE metotlarını desteklemektedir. Web API çıktıları istemcinin talebine göre JSON, XML gibi çeşitli dillerde olabilir.

Kimler API kullanır ?

Herkes API kullanabilir. API Entegrasyon sayesinde yazılımsal olarak bir çok iş yığınından kurtulabilir ve temiz bir yazılıma sahip olabilirsiniz. Ayrıca API, frame yapısından farklı olarak, kullanıcıların yazılım üzerinde istedik fonksiyonları yazmalarına ve tasarımsal olarak istedikleri şekilde uyarlanmasına olanak sağlar. Günümüz teknolojisinde oldukça yaygın olarak kullanılan API sistemine sizde sahip olabilir ve yaptığınız işi oldukça genişletebilirsiniz.

Ne zaman API Entegrasyon işlemine ihtiyaç duyarım?

API müşteri ve ziyaretçilerine daha esnek yapı ve daha fazla kapasite sunmak isteyen  web uygulamaları ve websiteleri için oldukça kullanışlıdır. Diğer uygulama ve programalara bağlanırken, veri alışverişleri yaparken websitemizi daha esnek ve kullanışlı hale getirir..

Mesela;

Facebook üzerinden kayıt ol seçeneği API için en uygun örneklerden bir tanesidir. Facebook’un geliştiricilere sunduğu API sistemi ile,  websitenizde üyelik sistemi var ise; kullanıcılarınızın gerekli hesap bilgilerine API ile bağlanarak sitenizle haberleşmesini sağlayabilir ve giriş yapmalarına olanak sağlar. Bu sayede kullanıcınız kolay ve güvenli bir şekilde websitenize üye olmuş olacaktır.

Ya da e-ticaret websitenizde kargo hesaplama için, anlaşmalı olduğunuz kargo firmasının size sağladığı API sayesinde ürünlerinizin kargo ücretlerini tam olarak sitenizde gösterebilirsiniz.

API Entegrasyon çözümlerine, daima ihtiyaç duymalı ve kullanıcılarınız için websitenizi daha kullanışlı hale getirmelisiniz.

API Entegrasyon süresi ne kadar sürer?

API Entegrasyon  süresi; API nizi size sağlayan firmanın size göndereceği dökümana göre değişmektedir. Birçok API gerekli olan kütüphaneler, veri yapısı, nesne sınıfları ile gelirken bazı durumlarda sağlanan API içerisinde bu özellikler mevcut olmaz. Bu sebepten dolayı API Entegrasyon süresi dökümanın incelenmesinden sonrası yazılımcı tarafından belirlenir. Bu işlem için kesinlikle net bir süre belirtilmez ve döküman incelemeden önce süre veren firmalardan da uzak durmak gerekmektedir.

API Entegrasyon işlemine ihtiyaç duyduğumu nasıl anlarım?

Eğer yazılımınız ya da websiteniz üzerinde 2 ya da daha fazla programın veri alışverişi işlemi var ise API Entegrasyon işlemine ihtiyaç duyacaksınız. Bizleri arayarak sistemlerimizi inceleyebilir ve API Entegrasyon işlemine ihtiyacınız olup olmadığını sizin için inceleyebiliriz. Ayrıca tüm API işlemleriniz için firmamımızı arayabilir ve taleplerinizi iletebilirsiniz.

web tasarım müşteri yorumlarından 5 yıldız

Hakkımızda (Müşterimiz/Partlerinimiz) neler söylüyor?

JSON Yazılım firmasına en derin teşekkürlerimi sunarım! Sizinle çalışmaktan oldukça memnun oldum. Gerek ekip arkadaşlarınızın ilgisi, gerek yaptığımız çalışmada gösterdiğiniz titizlikten mutluluk duydum. Bundan sonra herkese sizi önereceğime emin olabilirsiniz.

Murat OĞRAK, Aymila Turizm Sahibi
Sivas - TÜRKİYE